26.08.2017 miałem przyjemność prowadzić dla Was wykład, dziękuję wszystkim obecnym za zaufanie i już zapraszam na następne takie spotkania !!!

Treść wykładu:

PIES – CZYM JEST, JAKI JEST i JAK Z SIĘ Z NIM POROZUMIEWAĆ ???

1. Skąd wziął się pies – pochodzenie i historia.
2. Jak funkcjonują psy w stanie dzikim i półdzikim w porównaniu z psami żyjącymi w naszych domach ? Jaka jest ich struktura społeczna ?
3. Dominacja, podporządkowanie , hierarchia- co to znaczy i czy cokolwiek znaczy ?
4. Narzędzia i sposoby komunikacji psów
5. Rozwój szczeniaka – okres wrażliwości , socjalizacja.
6. Problemy behawioralne u psów – lęki, zachowania agresywne, obsesje, zachowania kompulsywne, stereotypie.
7. Problemy komunikacji międzygatunkowej na linii człowiek-pies
8. Dlaczego pies coś robi ? Popędy.
9. Metodyka prazy z psami.
10. Kliker w pigułce – dlaczego właśnie kliker ?
11. Pytania, dyskusja.

 

 

W 2017 roku będziemy nadal prowadzić zajęcia w wersji indywidualnej. Trwają one godzinę, spotykamy się co najmniej raz w tygodniu a cała moja uwaga podczas ich trwania skoncentrowana jest na jednym zespole człowiek-pies. Minimalny cykl to 10 spotkań. Więcej informacji w dziale OFERTA - KURSY SZKOLENOWE

Zainteresowanych proszę o kontakt !!!

 

Centrum Pracy z Psem "SONGO" rekomenduje hodowlę użytkowych owczarków niemieckich NAPÓR Pana Karola Pietruchy jako wzorową kuźnię psich talentów. Pan Karol jako osoba niezwykle doświadczona i życzliwa - kopalnia wiedzy, zawsze pomaga przy selekcji i doborze odpowiedniego do naszych wymagań psa - znajdziecie tam psy z inklinacją do tropienia, obrony, stróżowania, wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych jak i wspaniałe psy do ratownictwa oraz wiele innych !!! Ponad 30 lat doświadczenia przekłada się na najwyższych lotów jakość. Hodowla NAPÓR w mojej opinii powinna stanowić wzór dla wszystkich którzy pracują z psami użytkowymi i każdy szanujący się trener powinien odbyć tam pielgrzymkę !!!

 

Na zdjęciu poniżej UKA Napór - suka szkolona pod kątem obrony cywilnej - właściciel Łukasz Kwiatek - szkoła dla psów SPARTAKUS K9

 

Na zdjęciu poniżej URA Napór - suka szkolona pod kątem psa ratowniczo-poszukiwawczego - właściciel Mirosław Dubiel - Centrum Pracy z Psem "SONGO"

Na zdjęciu KOR Napór - szkolony pod kątem psa ratowniczo-poszukiwawczego - właściciel Damian Nowacki

 

 

  

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 18-10-2017 kolejny zespół ratownik-pies z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Solarnia zdał egzamin ratownictwa terenowego stopnia "0" przy pierwszym podejściu !!! Brak zastrzeżeń ze strony komisji ! Brawa dla Damiana Nowackiego i jego partnera o imieniu KOR pochodzącego z hodowli Napór, ich ciężka praca, staranność oraz zaangażowanie przyniosły oczekiwany efekt !!!
 
 
13 i 14 września dwa zespoły ratownik-pies z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Solarnia przystąpiły do Egzaminu Państwowego klasy pierwszej specjalizacji terenowej. Egzamin jest organizowany przez Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej na terenie poligonu wojskowego w Pstrążu na dolnym śląsku. Dwudniowy egzamin składał się z części weryfikującej posłuszeństwo i współpracę psa oraz testującej zdolności do niesienia pomocy zaginionym w terenie naturalnym.
 
 Egzamin ten uprawnia do udziału w akcjach ratowniczych na terenie i poza granicami kraju. Sukces nie mógłby być możliwy bez wsparcia naszych działań ze strony Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu oraz Wójta Gminy Pawonków. Pragniemy podziękować również zespołowi ludzi którzy od trzech lat przynajmniej raz w tygodniu pełnią wyczerpującą służbę pozoranta leżąc w lesie nawet ponad 3 godziny w ukryciu abyśmy mogli przeprowadzać realistyczne treningi dla psów i symulacje akcji poszukiwawczej.
 
Kolejny dzień po egzaminach okazał się bardzo pracowity dla Ratowników z OSP Solarnia, którzy trzykrotnie byli zadysponowani do poszukiwań. W dwóch pierwszych przypadkach poszukiwani szybko się odnaleźli. Trzecia akcja rozpoczęła się około 22 w nocy, w okolicach Taniny i Herbów poszukiwano starszego Pana, grzybiarza, który znacznie oddalił się od auta i nie potrafił wrócić, nie mając latarki, wody i ciepłych ubrań, po omacku chodził po ciemnym lesie. Mimo kontaktu telefonicznego z Policją, nie potrafił on sprecyzować swojej pozycji.W poszukiwaniach brała udział policja, JRG Lubliniec oraz OSP Solarnia w tym oba w/w zespoły ratownik-pies.
 
Na przystosowanym do celów sztabowych samochodzie Lublin z OSP Solarnia zaczęło się planowanie akcji terenowej. Teren został odpowiednio podzielony na sektory i przeszukiwany metodą tzw. "szybkiej trójki ratowniczej" oraz przez zespoły nawigator, przewodnik i pies. Druh planista metodycznie wykluczał prawdopodobieństwo obecności
poszukiwanego w poszczególnych rejonach.
 
Około godziny 3:00 w wysuniętą część obszaru poszukiwań został wysłany samochodowy patrol OSP Solarnia w skład którego wchodził nawigator, przewodnik i pies. Ratownicy nawoływali poszukiwanego oraz uruchamiali sygnały dźwiękowe i świetlne. Około 3:15 usłyszeli ciche wołanie z głębi lasu. Nie tracąc czasu, do akcji został włączony pies poszukiwawczy, który doprowadził ratowników do wycieńczonego, nie mogącego się już poruszać o własnych siłach 68 letniego mężczyzny. Grzybiarz został przetransportowany do najbliższej w miejscowości i przekazany Pogotowiu, jego życiu oraz zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo a cała akcja zakończyła się sukcesem.

Oto KIARA Marshall Dogs którą miałem ogromną przyjemność wychowywać, socjalizować i szkolić z zakresu posłuszeństwa i współpracy oraz pokonywania przeszkód i pracy węchowej w wyszukiwaniu aportu przez pierwsze 8 miesięcy jej życia.

Z dumą informuję że Kiara zdała pomyślnie testy predyspozycji do pracy psa w straży granicznej a następnie otrzymała atestację psa służbowego zdając egzamin najlepiej z całej grupy !!!

Jestem pewien że w przyszłości pies ten będzie dźwigał na swoich barkach odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo.

Hodowla Marshall Dogs to prawdziwa kuźnia psich talentów, gorąco ja polecam !!!

 

W sobote miałem ogromną przyjemność prowadzić wykład dotyczący pracy z psami. Słuchaczami byli wolontariusze i część kardy Częstochowskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt. Dziękuje serdecznie za zaproszenie i mile spędzony czas.

W kwietniowym numerze miesięcznika "Przyjaciel Pies" jest opis naszych programów resocjalizacji skazanych kobiet z użyciem psów w Zakładzie Karnym w Lublińcu. To wielki zaszczyt stać w jednym artykule z tak wybitną kynologiczną osobistością jak Marcin Wierzba. Kolejne obszerne artykuły na nasz temat ukazały się też w Gazecie Wrocławskiej, Angorze oraz kobiecym czasopiśmie Cała Ty.

Kolenje manewry na Jurze za nami, było wspaniale :)

 

08.11.2016 w Lublinieckim Domu Kultury odbyła się pierwsza w Polsce konferencja dotycząca pracy psów terapeutycznych w warunkach izolacji penitencjarnej - tematu który powoli z powodzeniem wkracza w rzeczywistość polskiego więziennictwa. Zaproszonych było wielu znakomitych prelegentów - autorzy pierwszego programu z użyciem psów z Zakładu Karnego w Hajnóce z Dyrektorem Zakładu na czele, Marcin Wierzba i Monika Krzyżanowska z Wrocławia - zajmujący się min. terapią z użyciem psów w placówkach terapeutycznych, Anna Mikołajczyk - dogoterapeutka, Tomasz Wójcik, inspektor OTOZ Animals. Ja sam miałem wielką przyjemność opowiedzieć o naszych programach resocjalizacji skazanych poprzez kontakt z psem jakie prowadzimy w Zakładzie Karnym w Lublińcu. Na sali byli wykładowcy zajmujący się tematyką resocjalizacji oraz wielu studentów, przedstawiciele policji, straży pożarnej i więziennictwa, sądownictwa, fundacji i stowarzyszeń i wielu innych, łącznie około 300 osób. Po części wykładowej odbyły się warsztaty z udziałem psów a najważniejszym było wystąpienie osadzonej i jednocześnie przewodniczki psa terapeutycznego z Lublińca która opowiedziała o sobie i wyjątkowej relacji jaką dzieli z tym psem co wszystkich mocno chwyciło za serca. Dziękujemy Pani dyrektor Zakładu Karnego w Lublińcu za organizację tak wspaniałego przedsięwzięcia.
 
 

III Gala wolontariatu, organizowana przez Staroste Lublinieckiego, Burmistrza Miasta Lublińca, Zakład Karny w Lublińcu, DPS Zameczek oraz Stowarztszenie Przyjaciół Zameczka. Miło nam poinformowac że
Centrum Pracy z Psem "SONGO" otrzymało nagrodę za pomoc w realizowaniu na terenie Zakładu Karnego w Lublińcu programów przyczyniających się do kształtowania poczucia empatii i wrażliwości wśród osadzonych kobiet. W programach tych biorą udział również nasze psy.  Dziękujemy !

 

 

MIŁO NAM POINFORMOWAĆ ŻE 

CENTRUM PRACY Z PSEM "SONGO" BIERZE CZYNNY UDZIAŁ W PROGRAMACH

RESOCJALIZACJI SKAZANYCH W ZAKŁADZIE KARNYM W LUBLIŃCU 

"MÓJ PRZYJACIEL PIES" ORAZ "PRZYTUL PSA"

Są to programy resocjalizacji skazanych kobiet poprzez kontakt z psem podnoszący kompetencje społeczne, w zakresie przeciwdziałania agresji i przemocy, sprzyjający przygotowaniu do readaptacji społecznej pt. "Mój przyjaciel pies" .

Główne założenia tego rodzaju oddziaływań polegają na budowaniu prawidłowych relacji z psem, budowaniu poczucia więzi, odpowiedzialności za istoty żywe oraz odczuciu satysfakcji w celu ułatwienia pokonywania oporów przed nawiązywaniem kontaktów z innymi, zmniejszenia konfliktów w grupie współosadzonych a także konstruktywnego wypełniania czasu wolnego.

 

P7011768.jpg

 

 Miłość która (nie)krzywdzi psa.

1) Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
2) Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.
3) Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi je zwalczyć , póki jest to jeszcze w ogóle możliwe....
4) Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
5) Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
6) Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.
7) Nie odtrącaj mnie, gdy cię potrzebuje. Może się wkrótce okazać, że zamiast szukać Twojej pomocy, zacznę robić coś głupiego.
8) Nie myśl, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
9) Nie bądź ślepy, zrozum że z wiekiem się zmieniam. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.
20) Naucz się mojego języka zanim zaczniesz wymagać aby ja zrozumiał Ciebie.

pieski napisy koszulki 3.jpg