Centrum  Pracy z Psem „SONGO” ma przyjemność zaprosić Was na kolejny ciekawy wykład.

Data i termin :  16 czerwca 2018 roku (sobota) w godzinach 15-19 w sali remizy strażackiej w Taninie, obok naszego placu szkoleniowego.

Pod remizą jest parking dla waszych aut.

Tym razem skupimy się na teorii pracy z psem. Dowiecie się jak uczą się psy, jakich umiejętności potrzeba by się z nimi odpowiednio komunikować. Opowiemy sobie o podstawach naukowych, o rozsądnie prowadzonym treningu, motywacji i wzmacniaczach uwarunkowanych.

Na koniec zaprezentuję ćwiczenia praktyczne z psem.

Mam nadzieję że po raz kolejny uda mi się wypełnić Wasz czas solidną i ciekawą treścią.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny celem zapisania się na szkolenie :

Tel. 601 303 745

Koszt uczestnictwa : 150 zł

Podczas wykładu do dyspozycji będą napoje i mały poczęstunek.

 

Temat : „Współpraca z psem”

Prowadzący : Mirosław Dubiel

 1. Problemy w komunikacji pomiędzy ludźmi i psami
 2. W jaki sposób uczą się psy ?
 3. Narzędzia komunikacji
 4. Podstawowe pojęcia i definicje naukowe
 5. Zasady dobrego treningu psa
 6. Co to jest motywacja, dlaczego jest tak istotna ?
 7. Jak wytłumaczyć psu  czego od niego oczekujemy ?
 8. Wzmacniacz uwarunkowany  - co to takiego i dlaczego warto go używać?
 9. Metody wprowadzenia i używania wzmacniaczy uwarunkowanych
 10. Jak dobrze prowadzić trening psa – tłumaczenie, wzmacnianie, hartowanie ćwiczeń
 11. Zajęcia praktyczne – prezentacja pracy z psem.

Ateny - okiem kynologa :) bezdomne psy, towarzyszące bezdomnym ludzom, spokojne, doskonale wkomponowane w środowisko tej wielkiej aglomeracji, niemożliwe jak dobrze odnajdują swoją niszę w tym trudnym świecie. Podziwianie ich naturalności było bardzo przyjemnie, każdy z nich sprawiał wrażanie jakby był zwyczajnie...szczęśliwy. Dostęp do pokarmu, przyjazny klimat i dobre nastawienie społeczności sprzyjają ich życiu.

 

Centrum Pracy z Psem "SONGO" rekomenduje hodowlę użytkowych owczarków niemieckich NAPÓR Pana Karola Pietruchy jako wzorową kuźnię psich talentów. Pan Karol jako osoba niezwykle doświadczona i życzliwa - kopalnia wiedzy, zawsze pomaga przy selekcji i doborze odpowiedniego do naszych wymagań psa - znajdziecie tam psy z inklinacją do tropienia, obrony, stróżowania, wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych jak i wspaniałe psy do ratownictwa oraz wiele innych !!! Ponad 30 lat doświadczenia przekłada się na najwyższych lotów jakość. Hodowla NAPÓR w mojej opinii powinna stanowić wzór dla wszystkich którzy pracują z psami użytkowymi i każdy szanujący się trener powinien odbyć tam pielgrzymkę !!!

 

Na zdjęciu poniżej URA Napór - certyfikowany pies poszukiwawczo-ratowniczy do pracy terenowej w GPR OSP Solarnia - opiekun Mirosław Dubiel - Centrum Pracy z Psem "SONGO"

Na zdjęciu KOR Napór - certyfikowany pies poszukiwawczo-ratowniczy do pracy terenowej w GPR OSP Solarnia - opiekun Damian Nowacki

Na zdjęciu JER Napór - młody pies szkolny pod kątem psa ratowniczo-poszukiwawczego w GPR OSP Solarnia - opiekun Piotr Badura

 

 

  

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
W dniach 27-29.04.2018 z okazji Międzynarodowego Święta Psa Ratowniczego została zorganizowana duża impreza - PIERWSZE OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY PSÓW RATOWNICZYCH O PUCHAR ZAGINIONEGO GRZYBIARZA.
Głównym organizatorem była nasza kochana OSP Solarnia.
Na trzydniowych zawodach zjawiło się około 40 zespołów ratownik-pies z całej Polski. Obecne były radio i telewizja. Echo tej imprezy rozeszło się na cały kraj.
 
Miałem wraz z Urką ogromną przyjemność reprezentować naszą GPR OSP Solarnia w grupie psów zaawansowanych czyli posiadających certyfikację upoważniającą do udziału w akcjach ratowniczych w kraju i poza jego granicami. Zespołów w tej grupie było 20, była to najliczniej reprezentowana konkurencja.
 
Zespoły czekała próba nocna gdzie należało odnaleźć dwóch ukrytych pozorantów w trudnym terenie leśnym o wielkości 5ha, w czasie 20 min oraz próba dzienna gdzie w tym samym czasie trzeba było znaleźć 3 osoby na 5ha.
 
Sędziom zawodów był wybitny czeski specjalista od psów ratowniczych - Ladislav Kletenský , oceniał on prace zespołów ratownik-pies, zachowanie podczas poszukiwań, taktykę obieraną w pracy oraz zaangażowanie psa.
 
Wraz z Urką zajęliśmy w tych zawodach 2 lokatę oraz dostaliśmy wyróżnienie specjalne od sędziego za, jak to usłyszałem "najlepszego psa na zawodach". Cieszy mnie fakt tak dobrego wyniku, docenienia naszej pracy przez wybitnego specjalistę a przede wszystkim to że Ura znów udowodniła swoją wartość odnajdując wszystkich pozorantów w wyznaczonym czasie, a samo to było już sporym wyzwaniem. Stanie na podium wśród często dużo bardziej doświadczonych przewodników i ich psów był dla mnie i Urki prawdziwym zaszczytem :)
 
Smaku dla mnie jako trenera dodaje fakt że zaraz za nami, na lokacie trzeciej uplasowali się Karolina z Enzo a więc wyjątkowo zdolny zespół który miałem zaszczyt wielokrotnie konsultować i pomagać im w szkoleniach :)
 
Dziękuję Wszystkim którzy nam kibicowali i wspierali mnie na tyle mocno że mimo skręconego kolana zdecydowałem się podjąć wyzwanie zawodów.
 

Kolejne dwa zespoły przewodnik-pies z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Solarnia dzielnie walczyły na Państwowych egzaminach psów ratowniczych.

Z ogromna radością i satysfakcją dla mnie jako ich trenera informuję że Damian i Kor zdali egzamin klasy 1 specjalizacji terenowej i od teraz mają uprawnienia do uczestnictwa w akcjach ratowniczych w kraju i poza jego granicami a Kaja i Sham zdali egzamin "0" specjalizacji terenowej weryfikujący ich umiejętności i teraz spokojnie będą przygotowywać się do egzaminu klasy 1.

Po raz kolejny psy i przewodnicy z naszej grupy udowodnili swoją klasę zdając egzaminy za pierwszym podejściem. Mamy świetną grupę, jestem z nich mega dumny !!!

Tym samym nasza GPR OSP Solrania ma już 3 w pełni certyfikowane psy oraz jednego z egzaminem "0" zdolne do niesienia pomocy osobom zaginionym.

 

Przedstawiamy Pyzę

Ta 11 letnia amstaffka , została nowym członkiem naszej ludzko-psiej rodziny.

Prawdopodobnie wyrzucona z samochodu w 2012 roku, ostatnie 5 lat spędziła w schronisku, nie pokazywała się światu, zrezygnowana i smutna leżała w budzie. Na szczęście na jej ślad trafiła Fundacja AST z Warszawy (ta sam dzięki której mamy naszą stafficzkę Barcelonę),która wzięła ją pod swoje skrzydła i znalazła jej wspaniały dom tymczasowy w Gdańsku. Dziś Pyzunia zawitała do nas, damy jej dom stały w którym spędzi swoje stare lata i gdzie, mamy nadzieję, poczuje się kochana przez SWOJĄ RODZINĘ.

Jaka jest ? Cudowna , uwielbia dzieci, psy, dogaduje się z kotami, nie narzuca się, jest grzeczna - psi anioł...dlaczego nikt jej nie chciał ? Nie mam pojęcia...może dlatego że jest stara i nie umie już pobiec za piłką? Może dlatego że musi przyjmować leki ? Może dlatego że ludzie nie chcą adoptować starych psów żeby nie musieć się z nimi zbyt wcześnie żegnać ?

Adoptując Pyzę pragniemy przede wszystkim jej pomóc jak i zwrócić Waszą uwagę na to jak wiele starszych psiaków nadal czeka, z nadzieją w oczach, czeka aż pojawi się ktoś kto da im namiastkę domu, przytuli, pogłaszcze i powie. - Ty jesteś moim psem a ja jestem Twoim człowiekiem, od dziś będziemy razem...

Gdyby każda z osób lubiących nasza stronę na FB podjęła się takiej adopcji....spełniło by się wiele psich marzeń..

http://www.fundacja-ast.pl/

Z dumą informuję że szkolona przez nas KIARA Marshall DOgs zdała pomyślnie testy predyspozycji do pracy psa w straży granicznej a następnie otrzymała atestację psa służbowego zdając egzamin najlepiej z całej grupy !!!

Jestem pewien że w przyszłości pies ten będzie dźwigał na swoich barkach odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo.

Hodowla owczarków belgijskich malinois -  Marshall Dogs to prawdziwa kuźnia psich talentów, gorąco ja polecam !!!