Centrum Pracy z Psem "SONGO" rekomenduje hodowlę użytkowych owczarków niemieckich NAPÓR Pana Karola Pietruchy jako wzorową kuźnię psich talentów. Pan Karol jako osoba niezwykle doświadczona i życzliwa - kopalnia wiedzy, zawsze pomaga przy selekcji i doborze odpowiedniego do naszych wymagań psa - znajdziecie tam psy z inklinacją do tropienia, obrony, stróżowania, wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych jak i wspaniałe psy do ratownictwa oraz wiele innych !!! Ponad 30 lat doświadczenia przekłada się na najwyższych lotów jakość. Hodowla NAPÓR w mojej opinii powinna stanowić wzór dla wszystkich którzy pracują z psami użytkowymi i każdy szanujący się trener powinien odbyć tam pielgrzymkę !!!

 

URA Napór - certyfikowany pies ratowniczy specjalizacji terenowej służący w GPR OSP Solarnia - przewodnik Mirek Dubiel - Centrum Pracy z Psem "SONGO"

KOR Napór - certyfikowany pies ratowniczy specjalizacji terenowej służący w GPR OSP Solarnia - przewodnik Damian Nowacki

JER Napór - młody pies szkolny na psa ratowniczego w GPR OSP Solarnia - przewodnik Piotr Badura

JAWA Napór - młoda suczka szkolna na psa ratowniczego w GPR OSP Solarnia - przewodnik Dawid Bremer

JUKA Napór - młoda suczka szkolna na psa ratowniczego w GPR OSP Solarnia - przewodnik Mirek Dubiel - Centrum Pracy z Psem "SONGO"

NESI Napór - młoda suczka szkolna na psa ratowniczego w GPR OSP Solarnia - przewodnik Michał Bajur

 

 

 
 
 
Monika i jej czworonożny kompan Morgan zdali swój pierwszy w życiu egzamin stopnia 1 ratownictwa terenowego i tym samym uzyskali prawo do uczestnictwa w akcjach poszukiwawczych w kraju i poza jego granicami ! Dodam też że ten zdolny zespół ma zdany prestiżowy egzamin IRO na poziomie RH-FL V czyli dla psa poszukiwawczego w terenie. Rozpiera mnie duma że mogę z nimi pracować !
 

W dniu 13.10.2018 odbyły się prestiżowe zawody psów ratowniczych:  Praktický závod III.ročník , u naszych Czeskich sąsiadów, na które wybrały się druhna Monika Garyga z Morganem, druhna Kaja Chudalewska z Shamem oraz druh Damian Nowacki z Korem, reprezentując dumnie GPR OSP Solarnia.
Zawody składały się z dwóch etapów, próby terenowej oraz próby gruzowiskowej, która dodatkowo wymagała pokonania stanowisk wysokościowych przewodnika wraz z psem.
Zmagania zakończyły się ogromnym sukcesem!!
I miejsce podium zajął Damian i Kor,
III miejsce zajęła Monika i Morgan,
Kaja z Shamem zajęli 6 miejsce.

W sumie w zawodach startowało 16 zespołów z Czech, Słowacji i Polski.

II miejsce podium również objęła polska przewodniczka psów ratowniczych, zaprzyjaźniona, Anna Hermińska.

Zawody zostały zorganizowane na bardzo wysokim poziomie! Bardzo dziękujemy za tak fantastyczne wydarzenie!

Damian, Monika i Kaja dziękujemy za tak godną reprezentację! Jesteśmy z Was dumni!!

 

 
W dniach 27-29.04.2018 z okazji Międzynarodowego Święta Psa Ratowniczego została zorganizowana duża impreza - PIERWSZE OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY PSÓW RATOWNICZYCH O PUCHAR ZAGINIONEGO GRZYBIARZA.
Głównym organizatorem była nasza kochana OSP Solarnia.
Na trzydniowych zawodach zjawiło się około 40 zespołów ratownik-pies z całej Polski. Obecne były radio i telewizja. Echo tej imprezy rozeszło się na cały kraj.
 
Miałem wraz z Urką ogromną przyjemność reprezentować naszą GPR OSP Solarnia w grupie psów zaawansowanych czyli posiadających certyfikację upoważniającą do udziału w akcjach ratowniczych w kraju i poza jego granicami. Zespołów w tej grupie było 20, była to najliczniej reprezentowana konkurencja.
 
Zespoły czekała próba nocna gdzie należało odnaleźć dwóch ukrytych pozorantów w trudnym terenie leśnym o wielkości 5ha, w czasie 20 min oraz próba dzienna gdzie w tym samym czasie trzeba było znaleźć 3 osoby na 5ha.
 
Sędziom zawodów był wybitny czeski specjalista od psów ratowniczych - Ladislav Kletenský , oceniał on prace zespołów ratownik-pies, zachowanie podczas poszukiwań, taktykę obieraną w pracy oraz zaangażowanie psa.
 
Wraz z Urką zajęliśmy w tych zawodach 2 lokatę oraz dostaliśmy wyróżnienie specjalne od sędziego za, jak to usłyszałem "najlepszego psa na zawodach". Cieszy mnie fakt tak dobrego wyniku, docenienia naszej pracy przez wybitnego specjalistę a przede wszystkim to że Ura znów udowodniła swoją wartość odnajdując wszystkich pozorantów w wyznaczonym czasie, a samo to było już sporym wyzwaniem. Stanie na podium wśród często dużo bardziej doświadczonych przewodników i ich psów był dla mnie i Urki prawdziwym zaszczytem :)
 
Smaku dla mnie jako trenera dodaje fakt że zaraz za nami, na lokacie trzeciej uplasowali się Karolina z Enzo a więc wyjątkowo zdolny zespół który miałem zaszczyt wielokrotnie konsultować i pomagać im w szkoleniach :)
 
Dziękuję Wszystkim którzy nam kibicowali i wspierali mnie na tyle mocno że mimo skręconego kolana zdecydowałem się podjąć wyzwanie zawodów.
 
 

Z dumą informuję że szkolona przez nas KIARA Marshall DOgs zdała pomyślnie testy predyspozycji do pracy psa w straży granicznej a następnie otrzymała atestację psa służbowego zdając egzamin najlepiej z całej grupy !!!

Jestem pewien że w przyszłości pies ten będzie dźwigał na swoich barkach odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo.

Hodowla owczarków belgijskich malinois -  Marshall Dogs to prawdziwa kuźnia psich talentów, gorąco ja polecam !!!